Ile „natury” jest w kosmetykach naturalnych? Czy naturalne znaczy ekologiczne?

kosmetyki naturalne

Kosmetyki ekologiczne stają się coraz bardziej popularne i możemy je znaleźć praktycznie we wszystkich perfumeriach czy nawet supermarketach. Jednak nie każdy produkt, który będzie miał w nazwie eko, bio czy natural będzie produktem naturalnym. Jak więc będzie można je odróżnić od siebie?

Niestety mimo różnych prób nie ma nadal uporządkowania na rynku tych produktów i tak naprawdę trudno określić jakie kosmetyczki będą ekologiczne. Zakłada się jednak, że powinny one mieć przynajmniej 95% składników, które pochodzą z ekologicznych upraw i wytwarzane są tak, że nie będą zagrażać środowisku. W kosmetykach organicznych mają być wyłącznie składniki niemodyfikowane genetycznie, które będą zawsze naturalne. Podstawowym składnikiem kosmetyków naturalnych zawsze będą oleje tłoczone na zimno i nierafinowane. Zapach będzie pochodzić wyłącznie od naturalnych olejków eterycznych. Niekiedy w produktach roślinnych stosuje się również pewne emulgatory.

Kosmetyki eko najczęściej są bardziej przyjazne skórze, ale nie zawsze będą skuteczniejsze niż tradycyjne. Jednocześnie certyfikat jaki mają nie jest gwarancją skuteczności, ale może być wyłącznie formą potwierdzenia naturalnych składników. To, że dany kosmetyk będzie naturalny nie jest również potwierdzeniem, że będzie on dla skóry dobry. Podobnie będzie także w przypadku substancji syntetycznych. Mamy dobre i złe. Jeśli coś nie będzie syntetyczne nie będzie już znaczyć, że jest to produkt zły.

skład kosmetyków ekologicznychTrzeba czytać skład poszczególnych produktów, ponieważ dobrze będzie wtedy można ocenić jak konkretny składnik się sprawdza. Uważać warto na składnik w postaci alkoholu, który może powodować wysuszenie skóry i pojawienie się wolnych rodników. Najczęściej teoria nie idzie w parze z praktyką, dlatego trzeba umieć posługiwać się etykietę i to jakie informacje będzie można tam wyczytać. Nowoczesne kosmetyki nie są już tylko połączeniem ekstraktów z warzyw czy owoców. Tak naprawdę mają one połączenie różnych składników mineralnych, roślinnych i innych, które mogą wpłynąć korzystnie na stan skóry, która będzie nimi pielęgnowana.