Kosmetyki naturalne - teoria i praktyka

Czym są kosmetyki naturalneNaturalnym kosmetykom bez chemii poświęca się coraz więcej uwagi, nie ma bowiem wątpliwości, co do tego, że charakteryzuje je wiele zalet. Mamy zresztą do czynienia ze swego rodzaju modą na ekologiczność, która wcale nie oznacza, że kosmetyki będą traktowane bardziej pobłażliwie niż inne rozwiązania. Niestety, należy liczyć się z tym, że nie brakuje kosmetyków ekologicznych tylko z nazwy, warto więc dowiedzieć się, na co powinniśmy zwracać uwagę przy ich wybieraniu.

Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że różnice mogą dotyczyć samych nazw, wcale nie bez przyczyny mamy wiec do czynienia nie tylko z kosmetykami ekologicznymi, ale również z kosmetykami naturalnymi oraz ekokosmetykami. Zmiany dotyczą także wyglądu, niektóre kosmetyki nie wyglądają bowiem wcale tak efektownie jak te, które czekają na nas w drogeriach. Pakuje się je w metalowe tubki albo nieskomplikowane szklane opakowania, które podlegają recyklingowi, a i ich zapach nie musi być wcale szczególnie atrakcyjny. A jednak właśnie te kosmetyki coraz częściej podbijają kobiece serca. Ekologia w przemyśle kosmetycznym nie jest zjawiskiem nowym, choć nie można nie zgodzić się z tym, że kosmetyki ekologiczne nigdy nie były jeszcze tak doskonałe, jak ma to miejsce obecnie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że odeszliśmy już od prostych ekstraktów wykonanych z warzyw oraz owoców. Ich miejsce zajęły oryginalne preparaty, w skład których wchodzą całe kompozycje składników pochodzących z roślin oraz uzyskiwane w skomplikowanych procesach minerały. W rezultacie mamy do czynienia z kosmetykami, które są nie tylko bardziej przyjazne naszej skórze, ale również zdecydowanie bardziej skuteczne.

Jak malować się kosmetykami naturalnymiDziałanie kosmetyków naturalnych ma zresztą swoją specyfikę, ich celem jest bowiem przede wszystkim przywracanie skórze równowagi oraz wspieranie naturalnych dla niej funkcji. Niestety, teoria i praktyka nie zawsze idą w parze. Teoretycznie mówiąc o kosmetykach ekologicznych mamy na myśli te, których składniki pochodzą z upraw ekologicznych, a ich wytwarzanie nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Gdy zaś mamy na myśli kosmetyki organiczne, mamy prawo oczekiwać w nich składników, które nie są poddawane modyfikacjom genetycznym i są pochodzenia naturalnego. W rzeczywistości nie zawsze musi się to dziać, wiele firm stara się bowiem wykorzystać modę na ekologię do powiększenia własnych zysków. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasza kosmetyczna była zgodna z naturą, sami musimy analizować skład poszczególnych produktów.