18 marek kosmetyków do makijażu wolnych od okrucieństwa i zużywających zero odpadów (z opcjami wegańskimi!)

Ten post może zawierać linki partnerskie, za które bez dodatkowych kosztów mogę otrzymać niewielką prowizję.

Zdjęcia: Elate Cosmetics, A Zero-Waste Makeup BrandCieszę się, że w

końcu udało mi się stworzyć i opublikować tę listę marek makijażowych cruelty-free i zero-waste, z przeważnie wegańskimi opcjami!

Ponieważ nie istnieje standardowa lub prawna definicja tego, co dokładnie oznacza termin "zero odpadów" w makijażu, lubię wierzyć, że jest to wspieranie firm, które w jak największym stopniu redukują opakowania jednorazowe i plastikowe. Dążą do tego, aby ich opakowania były wykonane z materiałów odnawialnych i/lub ulegały biodegradacji i kompostowaniu po zakończeniu cyklu życia. Lub by były wykonane z materiałów nadających się do nieskończonego recyklingu, takich jak szkło czy aluminium. Rozumiem, że nie zawsze można w 100% zrezygnować z tworzyw sztucznych, ale jeśli małe elementy plastikowe są absolutnie niezbędne, muszą nadawać się do recyklingu.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, znalazłam 18 marek kosmetyków do makijażu cruelty-free i vegan-friendly, które są tak blisko zerowej ilości odpadów, jak to tylko możliwe, oferując opakowania nadające się do kompostowania, systemy wielokrotnego napełniania, które ograniczają ilość opakowań jednorazowych, lub rozwiązania pozbawione plastiku.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że najbardziej zrównoważoną i "zero-odpadową" opcją jest zużywanie tego, co aktualnie posiadasz. A kiedy nadchodzi czas zakupów, konsumuj niewiele i marnuj niewiele.

Marki kosmetyków do makijażu o zerowej zawartości odpadów

Poniższe marki kosmetyków do makijażu wolne od okrucieństwa oferują opakowania wolne od plastiku oraz produkty do makijażu o zerowej ilości odpadów, a także są w 100% wegańskie lub oferują pewne opcje wegańskie. Upewniłam się również, że wszystkie wymienione poniżej marki używają miki pochodzącej z etycznych źródeł i/lub miki syntetycznej.

 • ĀTHR Beauty - 100% Vegan
 • Aleph Beauty - 100% Vegan
 • All Earth Minerals - 100%Vegan
 • Axiology - 100% Vegan
 • Kosmetyki Clean Faced - 100% Vegan
 • Kosmetyki Dirty Hippie - 100% Vegan
 • Elate Cosmetics - 100% Vegan
 • Hurraw! Balsam - 100% Vegan
 • Kjaer Weis
 • Love The Planet - 100% Vegan
 • Lush
 • Nudi Goods
 • PHB Ethical Beauty - 100% Vegan
 • Principle Beauty - 100% Vegan
 • River Organics - 100% Vegan
 • Root Beauty - 100% Vegan
 • ZAO Organic Makeup - 100% Vegan
 • Zerra & Co - 100% Vegan

Kosmetyki Elate

Zbudowane i wyprodukowane w:

Kanada

Elate Cosmetics nie stosuje okrucieństwa, jest w 100% wegańska i korzysta z miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Elate nie wyrzuca odpadów?

Elate Cosmetics oferuje kilka produktów do makijażu o niskim stopniu wyrzucania odpadów. Większość z nich jest pakowana w charakterystyczne bambusowe kompakty, które zostały zaprojektowane tak, aby można je było wielokrotnie używać i napełniać.

Elate oferuje wkłady do podkładów prasowanych, korektorów w kremie, cieni do powiek i balsamów do brwi, które są pakowane w papierowe koperty z nasionami, które można zasadzić w ogrodzie, aby wyrosły dzikie kwiaty. Wszystkie kosmetyki są dostarczane dokładnie tak, jak pokazano na ich stronie internetowej, bez dodatkowych pudełek czy opakowań.

Chociaż Elate Cosmetics nie jest firmą całkowicie wolną od plastiku, dąży do tego, aby stać się pierwszą firmą kosmetyczną w 100% wolną od plastiku i odpadów. Obecnie niewielka ilość plastiku nadającego się do recyklingu jest używana do produkcji błyszczyków do ust, wkładów do szminek, pompek do podkładu i tuszu do rzęs, a także do produkcji nasadek kredek do ust i oczu, które pochodzą z kukurydzy.

Elate bardzo otwarcie informuje, z czego wykonane są poszczególne elementy ich opakowań, co można poddać recyklingowi, a co ulega biodegradacji.

Balsamy Axiology

Wyprodukowano w:

USA

Axiology nie stosuje okrucieństwa, jest w 100% wegańska i wykorzystuje mikę pozyskiwaną w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Axiology Balmies to produkt zero-waste?

Balsam Axiology Balmies to kolor 3 w 1 o wielu zastosowaniach, do oczu, ust i policzków. Zostały świadomie stworzone i zaprojektowane tak, aby nie zawierały odpadów i tworzyw sztucznych, co oznacza, że nie zawierają tubki ani zakrętki! Balsamy są zapakowane w papier i przeznaczone do noszenia w trwałym papierowym pudełku, które zostało wykonane z przetworzonych śmieci przez kobiecą spółdzielnię na Bali. Wszystkie produkty Axiology są również wytwarzane ręcznie w małych partiach w ich własnym zakładzie. Sprawdźcie na ich Instagramie, jak wyglądają kulisy powstawania balsamów!

Chociaż Balmies Axiology nie zawierają plastiku i są całkowicie bezodpadowe, należy pamiętać, że tubki pomadek i kredek do ust nie są całkowicie bezodpadowe, ale są wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu.

Kjaer Weis - kompaktowy system do wielokrotnego napełniania

Wyprodukowano

w USA i we Włoszech

Kjaer Weis nie stosuje okrucieństwa, a niektóre produkty są wegańskie. Do produkcji używa się miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Kjaer Weis to produkt zero-waste?

Kjaer Weis współpracował z nagradzanym projektantem, aby stworzyć przemyślany system kompaktów z możliwością wielokrotnego napełniania, z zamiarem ograniczenia ilości odpadów. Rezultatem jest luksusowy i ekologiczny produkt do makijażu, który zainspiruje Cię do ponownego użycia, uzupełniania w razie potrzeby i recyklingu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Firma Kjaer Weis wprowadziła również na rynek opakowanie Red Edition wykonane z czerwonego papieru z fakturą, który nadaje się do recyklingu i kompostowania. Podczas zakupów na stronie internetowej Kjaer Weis można kupić sam wkład lub wybrać pomiędzy kompaktem Iconic Edition lub Red Edition. Oba są niezwykle solidne, trwałe i zaprojektowane do wielokrotnego użytku.

Zauważ, że Kjaer Weis używa wosku pszczelego w większości swoich kremowych produktów do makijażu, dlatego nie jest całkowicie wegańską marką. W ich ofercie znajdują się również inne produkty do makijażu w plastikowych opakowaniach, co oznacza, że nie są one w 100% wolne od plastiku i zero-waste.

River Organics

Based & Made in:

USA

River Organics jest firmą wolną od okrucieństwa, w 100% wegańską i używającą syntetycznej miki, dzięki czemu nie jest wykorzystywana do pracy dzieci.

Co sprawia, że River Organics to produkt zero-waste?

River Organics jest zaangażowane w oferowanie produktów do makijażu, które są tak blisko zerowej ilości odpadów, jak to tylko możliwe. Wszystkie ich produkty są dostarczane w opakowaniach niezawierających plastiku, a część każdej sprzedaży jest przekazywana na rzecz organizacji One Tree Planted.

Ich kolekcja produktów do makijażu o zerowej zawartości odpadów obejmuje barwione balsamy do ust, róże i rozświetlacze w sztyfcie, a także woski do brwi i korektory. Wszystkie produkty są dostarczane w papierowych tubkach i ekologicznych opakowaniach, a także z biodegradowalnymi etykietami z trzciny cukrowej.

Filozofia zero-waste firmy River Organics obejmuje również materiały wysyłkowe, które składają się z kopert z recyklingu Eco-Enclose, etykiet z trzciny cukrowej oraz bez dodatkowych materiałów marketingowych i opakowań.

ZAO Organic Makeup - system uzupełniania

Wyprodukowano w:

Europa

ZAO jest wolne od okrucieństwa, w 100% wegańskie i korzysta z miki pozyskiwanej etycznie, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że kosmetyki do makijażu ZAO są bezodpadowe?

Opakowania produktów do makijażu ZAO są wykonane z bambusa pochodzącego z kontrolowanych zbiorów i zaprojektowane tak, aby można je było ponownie napełniać, dzięki czemu można kupić raz i używać bez końca.

ZAO oferuje produkty do makijażu, które można ponownie napełniać, w tym podkłady w płynie, korektory, szminki, tusze do rzęs i wszystko, co mieści się w ich bambusowych kompaktach lub paletach. Ich system uzupełniania został zaprojektowany tak, aby ograniczyć ilość odpadów, zużywać mniej plastiku i energii.

Należy pamiętać, że niektóre elementy opakowań produktów do makijażu ZAO do wielokrotnego napełniania są wykonane z plastiku. Nie są one więc w 100% wolne od plastiku.

Kosmetyki Lush - opakowania typu naked

Wyprodukowano i wyprodukowano w:

Wielka Brytania

Kosmetyki Lush są wolne od okrucieństwa, a niektóre z nich są wegańskie. Do produkcji kosmetyków Lush używa się syntetycznej miki, dzięki czemu nie jest wykorzystywana praca dzieci.

Co sprawia, że produkty do makijażu firmy Lush nie są wyrzucane na śmietnik?

Firma Lush, dostępna tylko w Wielkiej Brytanii, oferuje kilka produktów do makijażu typu "naked", które są dostępne bez opakowania. Gama produktów do makijażu o zerowej zawartości odpadów obejmuje podkłady w sztyfcie, korektory i rozświetlacze w sztyfcie oraz pomadki do ust o niskiej zawartości odpadów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie produkty do makijażu firmy Lush są wolne od opakowań i tworzyw sztucznych, np. tusze do rzęs i eyelinery.

ĀTHR Beauty

Z siedzibą w USA i wyprodukowane

w USA, Kanadzie i/lub Europie

ĀTHR jest wolny od okrucieństwa, w 100% wegański i wykorzystuje kombinację miki naturalnej i syntetycznej pochodzącej z etycznych źródeł, która jest wytwarzana w laboratorium, dzięki czemu nie jest wykorzystywana do pracy dzieci.

Co sprawia, że ĀTHR to produkt bezodpadowy?

Palety ĀTHR są całkowicie bezodpadowe i w pełni nadają się do recyklingu. Palety cieni do powiek, różów do policzków, rozświetlaczy oraz kompakty ĀTHR znajdują się w opakowaniach, które w 100% nadają się do recyklingu. Nie zawierają lusterek ani magnesów, a jedynie aluminiowe puszki, które można poddać recyklingowi, materiały pochodzące z recyklingu z certyfikatem FSC oraz nadruki wykonane przy użyciu tuszy sojowych.

Ponadto ĀTHR oferuje wysyłkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń. Wszystkie materiały do wysyłki i pakowania są w pełni przetwarzalne, pakowane w pudełka z certyfikatem FSC i zabezpieczane biodegradowalną naklejką na bazie cukru.

Zasada Piękno

Wyprodukowano w:

USA

Produkt Principle jest wolny od okrucieństwa, w 100% wegański i wykorzystuje mikę pozyskiwaną w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że paleta Principle Beauty jest bezodpadowa?

Bezodpadowe palety do makijażu Principle Beauty nie zawierają plastiku i są zrównoważone. Ich wegańskie palety cieni do powiek są w pełni kompostowalne i wykonane z organicznych materiałów: papieru i korka, a pojemniki na kosmetyki do makijażu są wykonane z aluminium pochodzącego w 100% z recyklingu.

Dodatkowo, wszystkie materiały transportowe firmy Principle są wykonane z brązowego papieru kraft pochodzącego z recyklingu i mogą być kompostowane lub poddane recyklingowi.

Aleph Beauty - Inicjatywa Okrągłego Obiegu

Zbudowany i wyprodukowany w:

Nowa Zelandia

Aleph jest wolny od okrucieństwa, w 100% wegański i korzysta z miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że kosmetyki Aleph Beauty są bezodpadowe?

Główne opakowania kosmetyków Aleph Beauty wykonane są ze szkła, a wieczka z aluminium. Obecnie kolekcja kosmetyków do makijażu firmy Aleph zawiera wegańskie korektory, tusze do policzków i ust oraz rozświetlacze.

Firma Aleph prowadzi również inicjatywę "Circular Initiative", w ramach której można wysyłać puste słoiki i pojemniki po kosmetykach Alpeh w celu ich ponownego wykorzystania i napełnienia, co pozwala ograniczyć ilość jednorazowych opakowań i wprowadzić do obiegu nowe materiały.

Należy pamiętać, że firma Aleph Beauty nie jest w 100% wolna od plastiku, ponieważ używa go tam, gdzie jest to absolutnie konieczne i gdzie nie ma innej alternatywy, jak na przykład w przypadku mankietów na butelkach z serum i primerem. Zapewniają jednak, że ta niewielka ilość plastiku, której używają, nadaje się do recyklingu.

Ponadto wszystkie torby kurierskie i etykiety kurierskie ulegają biodegradacji i nadają się do kompostowania.

Clean Faced Cosmetics (Etsy)

Zbudowane i wyprodukowane w:

USA

Kosmetyki Clean Faced Cosmetics są wolne od okrucieństwa, w 100% wegańskie i korzystają z miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Clean Faced Cosmetics to produkt zero-waste?

Kosmetyki Clean Faced Cosmetics są niemal całkowicie bezodpadowe i wolne od plastiku. Większość kosmetyków do makijażu firmy CFC jest dostarczana w nadających się do ponownego napełnienia i recyklingu puszkach lub szklanych welonach. W ofercie znajdują się również wegańskie tusze do rzęs, eyelinery, szminki, podkłady, korektory, bronzery i cienie do powiek.

Kosmetyki Clean Faced Cosmetics są sprzedawane na Etsy, więc sprzedawca kompensuje wszystkie emisje dwutlenku węgla powstałe podczas wysyłki.

Kosmetyki Dirty Hippie

Zbudowane i wyprodukowane w:

Australia

Dirty Hippie nie stosuje okrucieństwa, jest w 100% wegańska i używa miki pozyskiwanej etycznie, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Dirty Hippie to produkt zero-waste?

Większość opakowań produktów Dirty Hippie Cosmetics jest wolna od odpadów i plastiku, wykonana w 100% z materiałów nadających się do kompostowania i recyklingu oraz nadaje się do ponownego napełnienia.

Dirty Hippie ma w swojej ofercie kremy i pudry do makijażu w metalowych puszkach, eyelinery i tusze do rzęs w szklanych welonach, a także tusze do ust i policzków w papierowych opakowaniach push-up, które w 100% nadają się do kompostowania i recyklingu. Wkłady znajdują się w kopertach wykonanych w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu.

Firma oferuje również program recyklingu dla mieszkańców Australii. Materiały wysyłkowe firmy Dirty Hippie składają się z przetworzonej wtórnie taśmy papierowej, pudełek i gazet z recyklingu, które są zbierane jako odpady od lokalnych firm w celu ich wyścielenia.

All Earth Minerals

Zbudowane i wyprodukowane w:

Wielkiej Brytanii

All Earth Minerals jest wolne od okrucieństwa, w 100% wegańskie i używa miki pozyskiwanej etycznie, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że All Earth Minerals jest zero-waste?

Prawie wszystkie opakowania All Earth Minerals są wolne od plastiku, nadają się do ponownego napełnienia, ulegają biodegradacji lub recyklingowi. Oferują makijaż mineralny w pojemnikach o niskim poziomie odpadów Pots for Life lub w papierowych tubkach nadających się do kompostowania, a także korektory w kremie, rozświetlacze i tusze w szklanych słoiczkach.

Jedyny plastik, który można poddać recyklingowi, stosowany jest w pojemnikach Pots for Life. Zewnętrzna obudowa wykonana jest z litego drewna bukowego pozyskiwanego ze zrównoważonych lasów Wielkiej Brytanii, a wewnętrzna plastikowa obudowa i przesiewacz wykonane są z odzyskanych sieci rybackich uratowanych z morza. All Earth Minerals oferuje również biodegradowalne tuby do napełniania, dzięki czemu można ponownie użyć i napełnić swój Pot for Life.

Ich materiały transportowe są również wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i ulegających biodegradacji.

Zerra & Co.

Based & Made in:

USA

Firma Zerra & Co. jest wolna od okrucieństwa, w 100% wegańska i używa naturalnej miki pozyskiwanej w sposób etyczny, ale do 2022 r. zamierza całkowicie zrezygnować z miki.

Co sprawia, że produkty Zerra & Co. są bezodpadowe?

Zerra & Co. oferuje wiele produktów do makijażu, które nie zawierają plastiku i są wolne od odpadów, twierdząc, że Zerra & Co. "nigdy nie używa plastiku jednorazowego użytku i maksymalnie ogranicza użycie plastiku w opakowaniach produktów".

Niektóre z ich kosmetyków o zerowej utylizacji to wegański tusz do rzęs i eyeliner w szklanej fiolce, która nie zawiera plastiku, podkład mineralny i puder utrwalający w 100% papierowym pojemniku, balsam do ust w 100% kompostowalnych opakowaniach oraz cienie do powiek w metalowych puszkach lub w paletach bez plastiku.

Firma Zerra & Co. wysyła swoje produkty w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla i korzysta z materiałów wysyłkowych w 100% wolnych od plastiku.

Pokochaj planetę

Siedziba i produkcja:

Wielka Brytania

Firma Love The Planet jest wolna od okrucieństwa, w 100% wegańska i korzysta z miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Love The Planet to produkt zero-waste?

Wszystkie produkty Love The Planet są wolne od plastikowych opakowań. Ich mineralne produkty do makijażu są dostępne w puszkach nadających się do recyklingu i ponownego napełnienia.

Love The Planet oferuje również swoje wegańskie i bezodpadowe podkłady mineralne, korektory, róże i cienie do powiek w kompostowalnych saszetkach do ponownego napełniania (wykonanych z papieru, skrobi i folii celulozowej z włókna drzewnego).

Ponadto Love The Planet wysyła zamówienia w papierowych kopertach, które również nie zawierają plastiku.

Towary Nudi

Based & Made in:

USA

Produkty Nudi Goods są wolne od okrucieństwa, dostępne są również opcje wegańskie, a do ich produkcji używa się kombinacji miki naturalnej i syntetycznej pochodzącej z etycznych źródeł, która jest wytwarzana w laboratorium, a więc nie jest wykorzystywana do pracy dzieci.

Co sprawia, że produkty Nudi Goods są bezodpadowe?

Wszystkie produkty firmy Nudi Goods, w tym kosmetyki do makijażu, są pakowane w opakowania niezawierające plastiku. Firma Nudi Goods oferuje bezodpadowy tusz do rzęs w puszce, wosk do brwi w papierowej tubce, wielorazowe kosmetyki kolorowe w kompostowalnych pojemnikach oraz błyszczyki w szklanych słoiczkach.

Materiały używane do wysyłki zamówień są również wolne od plastiku! Należy pamiętać, że firma Nudi Goods nie jest całkowicie wegańska - niektóre produkty zawierają wosk pszczeli pozyskiwany od rolników stosujących praktyki ekologiczne.

PHB Ethical Beauty - Zero Waste Makeup

Zsiedzibą w Wielkiej Brytanii, wyprodukowane

w Wielkiej Brytanii i Kanadzie

PHB Ethical Beauty jest wolne od okrucieństwa, w 100% wegańskie i korzysta z miki pozyskiwanej w sposób etyczny, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że produkty PHB Ethical Beauty są bezodpadowe?

Nie wszystkie produkty do makijażu są wolne od plastiku i nie podlegają wyrzucaniu odpadów, ale PHB Ethical Beauty posiada kolekcję produktów do makijażu, które nie podlegają wyrzucaniu odpadów. Kolekcja ta obejmuje prasowane podkłady mineralne, róże, rozświetlacze, konturówki, cienie do powiek i pudry do brwi. Wszystkie te produkty są pakowane w papierowe opakowania bez magnesów i lusterek, dzięki czemu w pełni nadają się do recyklingu.

PHB Ethical Beauty ma również wegańską pomadkę do ust o niskim poziomie odpadów, zapakowaną w papierową tubkę. Może nie jest ona całkowicie wolna od plastiku, ale zużywa go o 70% mniej niż tradycyjne opakowania pomadek.

Hurraw! Balsamy Aura

Wyprodukowano w:

USA

Hurraw! jest produktem wolnym od okrucieństwa, w 100% wegańskim i wykorzystującym syntetyczną mikę, która jest wytwarzana w laboratorium, dzięki czemu nie jest wykorzystywana do pracy dzieci.

Co sprawia, że Hurraw! to produkt zero-waste?

Hurraw! oferuje "Balsamy Aura", które są w zasadzie wegańskimi kremowymi rozświetlaczami, bronzerami i różami do policzków, dostępnymi w sześciu praktycznych kolorach, zapakowanymi w szklany słoik z blaszaną pokrywką, który w 100% nadaje się do recyklingu.

Należy pamiętać, że niektóre z innych produktów Hurraw, jak np. balsamy do ust, nie są wolne od plastiku ani odpadów. Jednak Hurraw nieustannie dąży do zmniejszenia zużycia plastiku i wybiera materiały, które można łatwo poddać recyklingowi i PCR.

Hurraw! wysyła również swoje zamówienia w opakowaniach z tektury falistej nadającej się do recyklingu, a do wypełniania pustych przestrzeni używa papieru pochodzącego w 100% z recyklingu.

Root Beauty - wkłady ECO

Wyprodukowano w

: USA

Root Beauty jest wolny od okrucieństwa, w 100% wegański i używa miki pozyskiwanej etycznie, bez pracy dzieci.

Co sprawia, że Root Beauty to produkt zero-waste?

Root Beauty nie jest całkowicie wolna od plastiku, ale dodaję ją do listy marek makijażowych zero waste ze względu na kompostowalne wkłady ECO i możliwość stosowania ich w dużych ilościach.

Root oferuje ECO Refills dla prawie wszystkich swoich produktów do makijażu, w tym podkładów, różów do policzków i cieni do powiek. Ich innowacyjne saszetki są wykonane z materiału roślinnego pochodzącego z kukurydzy, dzięki czemu nadają się do kompostowania. Możesz napełnić swój dotychczasowy pojemnik lub kupić jeden z ich szklanych słoików wielokrotnego użytku.

Ponadto wiele innych produktów do makijażu, w tym prasowane cienie do powiek oraz konturówki do ust i policzków, jest dostępnych w opakowaniach wielokrotnego użytku. Przyjmują również z powrotem wszystkie puste opakowania po produktach Root, aby poddać je recyklingowi lub, jeśli to możliwe, zdezynfekować je i ponownie wykorzystać.

Wyróżnienia

Besame Cosmetics, Fat and the Moon oraz RMS Beauty mają w swojej ofercie produkty do makijażu o zerowej lub niskiej ilości odpadów, ale niestety większość z ich produktów do makijażu bez plastiku i bez odpadów zawiera wosk pszczeli, co sprawia, że nie są wegańskie.

Słowa końcowe

To jest pierwszy post z mojej podróży do przejścia na bardziej zrównoważony makijaż (oprócz cruelty-free i vegan oczywiście), planuję opublikować więcej zrównoważonych i zero-waste przewodników makijażu w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Więc proszę, daj mi znać w komentarzach poniżej, jakiego typu treści chciałabyś zobaczyć więcej!