W zgodzie z naturą – kosmetyki wegańskie

Kosmetyki wegańskieWeganizm jest u nas jeszcze mało popularny i znany wśród społeczeństwa i często myli się go ze skrajną formą wegetarianizmu, w którym nie je się absolutnie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, nawet mleka czy jajek. Jest to oczywiście część filozofii Wega, ale jej całość rozciąga się także na wszystkie inne aspekty życia, w tym między innymi na ubiór i na dobór kosmetyków. Zwykłe kosmetyki trzeba zamienić na kosmetyki wegańskie, jeśli chce się być w zgodzie z tym nurtem. Weganizm jest filozofią życia, według której należy dążyć do minimalizacji eksploatacji zwierząt. Oznacza to przede wszystkim, że nie wolno ich zjadać, ale też nie mogą być wykorzystywane w celu pozyskiwania futra, do przeprowadzania badań laboratoryjnych czy do produkcji bądź testowania kosmetyków.

Substancje odzwierzęce w kosmetykach

W zasadzie wszystkie typowe produkty do pielęgnacji ciała i klasyczne kosmetyki posiadają w swoim składzie produkty odzwierzęce. Innymi słowy, do ich produkcji używano produktów pochodzących od zwierząt. Czasami nawet teoretycznie wolne od substancji zwierzęcych specyfiki są nimi skażone ze względu na wykorzystywanie do ich produkcji niedokładnie oczyszczonych maszyn. By tego uniknąć, założono wiele firm w ogóle nie wykorzystujących w produkcji niczego zwierzęcego pochodzenia, jak również wprowadzono podwyższone standardy jakości dla fabryk wynajmujących swoje usługi różnym producentom.

Kosmetyki wegańskie

W kosmetykach wegańskich substancje zwierzęce po prostu zastąpiono składnikami roślinnymi. Najlepszymi przykładami są tutaj oleje roślinne wykorzystywane w miejsce produkowanej ze zwierzęcego tłuszczu gliceryny. Są one w stanie bardzo skutecznie nawilżać skórę oraz łagodzić wszystkie jej podrażnienia. Na tej samej zasadzie do kosmetyków wegańskich dodaje się wyciągi z roślin, w tym w dużej mierze z bardzo bogatych w witaminy warzyw i owoców. Inną kategorią substancji w tego typu produktach są składniki mineralne będące albo zupełnie obojętne dla skóry, albo pomagające w jej oczyszczaniu. Mowa tu głównie o różnokolorowych glinkach mineralnych. Jakość tak przygotowanych preparatów jest na tyle duża, że już dawno ich stosowanie stało się bardzo modne poza gronem osób wyznających wegańska filozofię.