Dwa najlepsze produkty, które powinieneś dziś wymienić

Wszyscy chcemy zrobić wspaniałe pierwsze wrażenie. Częścią naszej ludzkiej kondycji jest to, aby wyglądać i pachnieć przyjemnie w nadziei, że ludzie (bez żadnego konkretnego powodu) od razu będą nas lubić i przyciągać.

Zanim codzienne kąpiele staną się powszechne, rodzina królewska i bogaci oblewali się w szyte na miarę mikstury składające się głównie z destylowanych czystych olejków eterycznych przeznaczonych do maskowania wszelkich nieprzyzwoitych zapachów i czynienia ich bardziej pożądanymi. Pomyśl o Napoleonie Bonaparte przed wyjazdem na bitwę.

W dzisiejszych czasach zapachy są wszechobecne i śmiem twierdzić, że nieco subiektywne. Żyjemy w epoce zmysłowego przeciążenia, w której wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z syntetycznymi zapachami. Znajdują się one w prawie wszystkich kosmetykach i środkach higieny osobistej (a także w domowych środkach czystości, detergentach do prania i środkach do zmiękczania tkanin). Często używa się ich prawie we wszystkim, aby nadać mu świeży, czysty, przyjemny, pachnący i dobrze się z nim zmierzyć, fałszywy.

Zapach może wywoływać uczucia i wspomnienia, ale dla niektórych z nas tylko powiew perfum, parfum lub zapachu może mieć zupełnie odwrotny efekt i tyle, ile można wyjść z drogi, aby ich uniknąć, jest prawie niemożliwe, aby przejść z dala od wafli szkodliwych, silnych zapachów. Proszę, ciociu Dora, nie wychylaj się na buziaka.

CO JEST W ZAPACHU

Termin "substancja zapachowa" lub "parfum" na liście składników kosmetycznych reprezentuje złożoną mieszaninę dziesiątków substancji chemicznych, w skład której wchodzi aż 3 000 składników stosowanych jako substancje zapachowe. Substancja zapachowa jest oczywistym składnikiem perfum, kolonii i dezodorantów, ale jest ona nawet stosowana w produktach sprzedawanych jako "bezzapachowe" lub "bezzapachowe".

Być może trudno w to uwierzyć, ale spośród tysięcy substancji chemicznych stosowanych w perfumach, większość nie została przetestowana pod kątem toksyczności, ani pojedynczo, ani łącznie. Widzisz, preparaty zapachowe i ich składniki są chronione pod pozorem ustawy o tajemnicach handlowych, więc producenci nie są zobowiązani do ujawnienia tych nie wymienionych składników, z wielu znanych substancji drażniących, które mogą wywoływać alergie, migreny i objawy astmy.

Osoby z wieloma wrażliwościami chemicznymi (MCS) lub chorobami związanymi z ochroną środowiska są szczególnie wrażliwe, z substancjami zapachowymi mającymi wpływ zarówno na rozwój choroby, jak i wywoływanie objawów.

CO MÓWI NAUKA

W doświadczeniach laboratoryjnych poszczególne składniki zapachowe wiązały się z rakiem i neurotoksycznością wśród innych niepożądanych skutków zdrowotnych. Prawie każdy może doświadczyć podrażnienia skóry lub cieknących oczu i nosa, a naukowcy donoszą, że "perfumy" są drugą najczęstszą przyczyną alergii u pacjentów w klinikach dermatologicznych.

Syntetyczne piżma powszechnie stosowane w kompozycjach zapachowych budzą obawy z ekologicznego punktu widzenia, a kilka związków piżma jest trwałych w środowisku i bioakumuluje się w tkance tłuszczowej organizmów wodnych. Niektóre syntetyczne piżma (moskeny) zostały oznakowane do oceny w przyszłości. Co ciekawe, Unia Europejska (nieco bardziej postępowa niż Australia i USA) ogranicza stosowanie wielu składników zapachowych, w tym dwóch pospolitych piżm (nitro piżma) i wymaga umieszczania na produktach etykiet ostrzegawczych, jeżeli zawierają one którykolwiek z 26 alergenów powszechnie stosowanych jako substancje zapachowe w kosmetykach.

PRZYKLEJ TO DO SIEBIE

Niektóre składniki zapachowe same w sobie nie są środkami perfumeryjnymi, ale zwiększają ich wydajność. Zapach, który utrzymuje się długo po tym, jak ktoś dawno opuścił pokój lub zapach, który przylega do skóry lub ubrania jest spowodowany ftalanem dietylu lub DEP. Dobrze znamy jego kuzynkę - bisfenol A lub BPA, chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną (EDC), która została usunięta z wielu różnych produktów z tworzyw sztucznych.

Ftalany związane są z wczesnym dojrzewaniem u dziewcząt, zmniejszoną liczbą plemników u mężczyzn oraz wadami reprodukcyjnymi rozwijającego się płodu męskiego. Metabolity ftalanów są również związane z otyłością i insulinoopornością u mężczyzn. Narażenie na działanie ftalanów może powodować niewydolność wątroby i nerek u małych dzieci, gdy produkty zawierające ftalany są ssane lub żute przez dłuższy czas. DEP jest wymieniony jako priorytet i toksyczny składnik zanieczyszczeń na podstawie dowodów, że może być toksyczny dla zwierząt i środowiska. Stosowanie ftalanów w zabawkach dla dzieci (w tym DEP) jest obecnie zakazane, ale stosowanie DEP w kosmetykach pozostaje nieograniczone.

W ostatnich latach analizy laboratoryjne najlepiej sprzedających się perfum i kolonii zidentyfikowały średnio 14 substancji chemicznych na produkt niewymieniony na etykiecie, w tym wiele substancji chemicznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub zakłócać funkcje hormonalne.

Większość z nas zakłada, że wszystko, co stosujemy miejscowo, pozostaje na swoim miejscu, ale przerażające jest to, że wszystko, co ma masę cząsteczkową poniżej 500 Daltonów, może przedostać się bezpośrednio do krwiobiegu. Jeśli produkt ma silny zapach, jest bardzo prawdopodobne, że jest zablokowany pełen składników zapachowych, takich jak EDC i substancji chemicznych, które uszkadzają komórki.

Jeśli składnik jest na tyle lotny, że wydziela zapach, otrzymujesz podwójną dawkę cząsteczek, które dostają się do twojego systemu poprzez wdychanie ich, jak również przez skórę. Wyjątkiem od nich jest sytuacja, gdy aromat pochodzi z olejku eterycznego. Organizm może wykorzystywać i asymilować pachnące naturalne związki roślinne i eliminować je.

WIĘC CO MOŻESZ ZROBIĆ, JEŚLI NADAL CHCESZ ŁADNIE PACHNIEĆ I CZUĆ SIĘ POŻĄDANY?

Na szczęście, istnieją naturalne możliwości.

Często zadajemy sobie pytanie, jakie są najważniejsze produkty, które należy wymienić w pierwszej kolejności przy przechodzeniu na czystsze opcje i eliminowaniu toksyn z Twojego życia. Oprócz filtrów przeciwsłonecznych, na szczycie listy znajdują się również dezodorant i perfumy.