Jak odróżnić kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

Kosmetyki antyalergiczne

Oleje naturalne w kosmetykach

Takim podstawowym składnikiem dla kosmetyków naturalnych zawsze będą oleje roślinne, które pozyskuje się z roślin uprawianych ekologicznie. Są one tłoczone na zimno, nie będą rafinowane. W kosmetykach konwencjonalnych są raczej oleje, które mają pochodzenie petrochemiczne. Emulgatory są to takie substancje, które odpowiadają za łączenie olejów z wodą.

W kosmetykach naturalnych stosuje się te pochodzenia roślinnego. Zapach kosmetyków to przede wszystkim wpływ jaki mogą mieć olejki eteryczne. Naturalnymi konserwantami są również olejki eteryczne, witaminy a także małe ilości alkoholu roślinnego. W przypadku szamponów czy żeli do mycia zamiast detergentów będzie się stosować przede wszystkim bardzo delikatne środku roślinne, które są oparte o olej kokosowy.

Kosmetyki tradycyjne czy ekologiczne - które lepsze?

Zazwyczaj jest tak, że ekologiczne kosmetyku są dla skóry dużo bardziej przyjazne. Jednak nie zawsze będą one lepsze od tych produktów tradycyjnych i nie zawsze są od nich skuteczniejsze. Kosmetyki naturalne mają opinie takich preparatów, które będą łagodne i dobre dla alergików. Jednak jest to półprawda. Każdy kosmetyk musi mieć konserwanty, by mieć działanie niezmienione niezależnie od czasu jaki będzie miał od produkcji taki kosmetyk. W przypadku naturalnych kosmetyków są to olejki eteryczne, które będą przedłużać ich trwałość a często są one także przyczyną uczuleń.

Zdrowa skóra

Jedynie reklamowym chwytem będzie umieszczenie na takich kosmetykach informacji o tym, że nie mają one parabenów. Znajdują się tam takie konserwanty, które są bardzo dokładnie zbadane i powszechnie uznawane za najbezpieczniejsze dla człowieka. Będą one szybko ulegać przemianie w naszej skórze i mogą być przez organizm usuwane. Niekiedy może się tak zdarzyć, że po użyciu jakiegoś preparatu czy to z alg czy z dodatkiem torfu okaże się, że nasz organizm ma problem z wysypką czy zaczerwienieniem. Tak niekiedy się dzieje, gdy dostanie zbyt dużo naturalności a nie jest praktycznie do tego przygotowany.

Musimy pamiętać, że w przypadku kosmetyków naturalnych nie można liczyć na to, że automatycznie będą efekty ich działania i uda się przywrócić blask skórze. Ekokosmetyki charakteryzują się bowiem tym, że trzeba się dość długo wyczekać na efekt, może to być parę tygodni, a czasami nawet parę miesięcy. Dlatego jeśli chcemy szybki efekt wyborem muszą być kosmetyki tradycyjne.