Wpływ braku snu na skórę to prawdziwy otwieracz oczu

Skutki niedoboru snu dla skóry nie są ładne. W ogóle nie są ładne.

Większość z nas wie o zdrowotnych skutkach braku snu - upośledzeniu funkcji poznawczych i pamięci, zaburzeniach funkcjonowania układu odpornościowego i niebezpiecznych skutkach, takich jak możliwość wystąpienia mikrosnu podczas prowadzenia samochodu.

Tylko jedna lub dwie noce braku snu mogą sprawić, że będziesz wyglądać pozytywnie speszony, ale chroniczny brak snu przyspiesza proces starzenia się, w co nie uwierzysz.

Szwedzkie badania opublikowane w majowym wydaniu czasopisma "Sleep" z 2014 r. wykazały, że brak snu nie tylko sprawia, że wyglądasz starzej, ale także sprawia, że wyglądasz smutniej.

W ramach badania 40 obserwatorów oceniało 20 zdjęć twarzy pod kątem zmęczenia, 10 wskazówek dotyczących twarzy i smutku. Pięciu mężczyzn i pięć kobiet sfotografowano o godz. 14.30 po normalnym śnie i po 31 godzinach niedoboru snu po nocy z pięcioma godzinami snu.

Twarze osób cierpiących na niedobór snu były postrzegane jako mające:

  • bardziej zwisające powieki zaczerwienione oczy bardziej opuchnięte oczy ciemniejsze kręgi pod oczami bledszą skórę więcej zmarszczek/ drobnych linii bardziej opadające kąciki ust.

Ponadto, osoby cierpiące na niedobór snu wyglądały na smutniejsze niż po normalnym śnie, a smutek był związany z wyglądem zmęczenia.

Inne badania wykazały, że brak snu powoduje dodatkowe drobne zmarszczki, nierównomierną pigmentację skóry, zmniejszenie elastyczności skóry, opuchnięte oczy i brak jędrności skóry.

Dlaczego niedobór snu ma tak szkodliwy wpływ na skórę?

Zasadniczo, jeśli nie wysypiasz się wystarczająco, Twoja skóra nie ma szansy się naprawić.

Jeśli śpisz mniej niż potrzebujesz regularnie, Twój organizm będzie wydzielał więcej hormonu stresu - kortyzolu. Powoduje to rozpad kolagenu w skórze, białka, które zapewnia jej gładkość i elastyczność.

Ponadto, utrata snu powoduje, że organizm uwalnia zbyt mało ludzkiego hormonu wzrostu. Ludzki hormon wzrostu wspomaga wzrost u dzieci, ale z wiekiem pomaga zwiększyć masę mięśniową, pogrubia skórę i wzmacnia kości.

To właśnie podczas głębokiego lub "wolnofalowego" snu hormon wzrostu jest uwalniany, a tkanka skórna ulega naprawie.

Jak dużo snu potrzebujemy, aby nasza skóra wyglądała jak najlepiej?

Według australijskiej naukowiec zajmującej się snem, Carmel Harrington, około trzy procent populacji może spać od czterech do pięciu godzin na dobę, a trzy procent potrzebuje od dziesięciu do jedenastu godzin, ale zdecydowana większość mieści się w kategorii od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.

Carmel wyjaśnia również, że brak snu może prowadzić do otyłości, ponieważ metabolizm zwalnia, aby zachować energię. Kliknij tutaj, aby posłuchać fascynującego wywiadu z Carmel w podcaście audycji radiowej ABC Conversations with Richard Fidler.