Puder talkowy dodany do listy WHO jako potencjalny czynnik rakotwórczy

Puder talkowy. Większość z nas pamięta, że w dzieciństwie był to dość powszechny przedmiot użytku domowego - wydawało się, że niemal każdy rytuał higieny osobistej w latach 60. i 70. wiązał się z oblewaniem się ogromnymi pióropuszami drobnego białego pyłu. Dlatego aż dziw bierze, że coś tak pozornie nieszkodliwego i powszechnego może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Być może widziałeś wszystkie główne nagłówki wiadomości w ostatnich tygodniach o Światowej Organizacji Zdrowia dodając telefony komórkowe do ich listy "możliwych czynników rakotwórczych" lub czynników rakotwórczych. Ale czy wiesz również, że ta sama lista WHO, na której wymieniono telefony komórkowe, liczy 266 pozycji i zawiera również talk?

Czym więc dokładnie jest talk i dlaczego powinniśmy być wobec niego ostrożni? Nazwa talku pochodzi od jego głównego składnika, talku, minerału składającego się z uwodnionego krzemianu magnezu, który powstaje w wyniku wydobycia i przetwarzania skał talkowych. W procesie tym usuwa się z talku pewne śladowe ilości minerałów, ale nie oddziela się jego drobnych włókien, które strukturalnie są bardzo podobne do azbestu. Różne badania prowadzone od lat budzą poważne obawy dotyczące talku, który oprócz talku jest również stosowany w wielu codziennych kosmetykach i produktach gospodarstwa domowego - także w pudrach dla niemowląt.

puder talkowyNiedawny komunikat WHO został oparty na danych IARC, której celem jest identyfikacja czynników środowiskowych, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka u ludzi. Należą do nich substancje chemiczne, złożone mieszaniny, narażenie zawodowe, czynniki fizyczne, czynniki biologiczne i czynniki związane ze stylem życia. Krajowe agencje zdrowia wykorzystują te informacje jako naukowe wsparcie dla swoich działań mających na celu zapobieganie narażeniu na potencjalne czynniki rakotwórcze.

Chociaż nadal nie ma pewności co do związku talku z niektórymi rodzajami chorób, głównie z rakiem jajników i płuc, ostatnie oświadczenie WHO stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo tego produktu w codziennym użytkowaniu. Czy wiesz, że wiele kosmetyków mineralnych zawiera również talk? Więcej informacji na temat talku i innych składników, na które powinnaś zwracać uwagę, znajdziesz na stronie Alexami