Kosmetyki mineralne - sposoby mieszania
Przy mieszaniu kosmetyków mineralnych można wykorzystać trzy różne kategorie działań:
Torebki strunowe
Jeśli chcemy skorzystać z najprostszego rozwiązania to wydaje się, że takim będzie zastosowanie torebki strunowej. Półprodukty służące do stworzenia kosmetyków umieszczamy w torebce i rozcieramy rękami, między palcami przesypując zawartość co jakiś czas. Przez kilka minut możemy doprowadzić do skutecznego wymieszania wszystkich składników. Metoda taka nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy łączyć matowe pigmenty, takie mieszanie nie będzie skuteczne i na skórze mogą pozostawać smugi po użyciu kosmetyków.
Moździerze
To kolejne bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu można dobrze wymieszać produkty. Jest to efektywniejsze niż torebka strunowa. Wszystkie elementy wsypujemy do moździerza, przy czym trzeba pamiętać o kolejności, a potem je odpowiednio ucierać, aż dojdzie do ich zmieszania całkowitego. Zaczynamy od składników, które mogą się zbrylić, potem dodajemy wypełniacz główny w pewnej ilości. Dopiero potem resztę składników pozostałą część wypełniacza. W ten sposób trzeba nieco więcej pracy przy wykonaniu kosmetyków, ale również te efekty zdają się być lepsze. Tutaj uzyskamy dużo skuteczniejsze mieszanie pigmentów matowych. Mogą się one jednak nieco przyklejać do moździerza, dlatego trzeba dbać o ich odskrobywanie co jakiś czas. Jeśli również stosujemy miki kolorowe to musimy zadbać, by wymieszać je na koniec w strunowej torebce, by zachowały błysk.
Młynek
To najbardziej skomplikowana forma, jeśli chodzi o mieszanie składników do kosmetyków naturalnych, ale również efekty będą najlepsze. Przede wszystkim kosmetyki tak zrealizowane będą miały jednorodny charakter. Jeśli zastosuje się pigmenty matowe można umieścić je najpierw w moździerzu, by nieco doprowadzić do ich roztarcia, by potem się nie bryliły i nie przyklejały do ścianek w młynku. Do nich dodajemy wypełniacz główny w pewnej ilości. Dopiero następnie resztę dodatków oraz pozostałą część wypełniacza. Mieszanie trzeba realizować w ramach krótkich serii, które co chwilę trzeba powtarzać. W młynku nie można stosować stałego mieszania przez dłuższy okres czasu, ponieważ może to prowadzić do spalenia półproduktów. Również w tym przypadku zastosowanie mik błyszczących musi być odpowiednie poprzedzone mieszaniem w torebce strunowej, ponieważ w innym przypadku może dojść do ich zmatowienia i przez to nie będą dobrze wyglądać.