Kosmetyki mineralne to pielęgnacja, leczenie i makijaż w jednym.

Kosmetyki pielęgnacyjne Kosmetyki mineralne są znane od ponad 40 lat, jednak tak naprawdę dopiero teraz nastał wielki rozwój i popularność tej gałęzi kosmetologii. Kosmetyki mineralne to najprościej mówiąc mieszanka leczniczych minerałów, z minimalną domieszką naturalnych pigmentów, tak by zapewniały perfekcyjny wygląd, a zarazem wykorzystywały naturalne właściwości lecznicze i łagodzące minerałów. Takie kosmetyki są całkowicie bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane nawet chwilę po zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych. Nie zawierają wielu składników, które są stałym składnikiem innych produktów - takich jak na przykład parabeny czy konserwanty, dzięki temu nie drażnią skóry i nie powodują zatkania porów. Użyte do produkcji minerały wykazują wysokie właściwości lecznicze, są delikatne i łagodne, dzięki temu nadają się do użytku przez alergików.

Kosmetyki mineralne są wytwarzane z drobno mielonych składników mineralnych, takich jak tlenek żelaza i ultramaryn. Tlenek żelaza wzbogaca pudry i podkłady, dzięki niemu uzyskują one kolorystykę. Ultramaryn jest stosowany do uzyskania koloru cieni do powiek i róży. W skład kosmetyków mineralnych mogą też wchodzić takie składniki jak dwutlenek tytanu, tlenek cynku i mika. Mika jest transparentna, nadaje jedwabistą gładkość skórze, dobrze absorbuje sebum i ma właściwości przeciw zbrylające w kosmetykach. Puder z miką rozprowadzony po twarzy zapewni idealne wykończenie oraz optymalne wygładzenie, gdyż mika świetnie odbija światło. Dwutlenek tytanu posiada właściwości przeciwzapalne, ma postać białego proszku bez żadnego zapachu. Świetnie ochrania skórę przed promieniami UVA i UVB, dodaje się go też aby wybielić skórę, a dzięki unikalnym właściwościom kryjącym jest z powodzeniem stosowany w pudrach i podkładach.

Tlenek cynku jest antybakteryjny i również posiada właściwości przeciwzapalne, do tego zwiększa krycie i przyczepność stosowanego kosmetyku. Stosuje się go głównie w kosmetykach do skóry tłustej i trądzikowej. Innym dodatkiem stosowanym w kosmetykach naturalnych jest krzemionka, która zapewnia jedwabiście gładka konsystencję kosmetyku i dzięki niej nakładanie kosmetyku jest łatwe i szybkie. Najczęściej znajdziemy ją w produktach przeznaczonych dla cery mieszanej i tłustej, ponieważ absorbuje wytwarzane sebum i wilgoć na twarzy. Azotek boru, równie często stosowany w kosmetyce naturalnej, zwiększa przyczepność i trwałość kosmetyków. Kosmetyki mineralne bardzo dobrze sprawdzają się przy cerze tłustej i trądzikowej, a także skłonnej do alergii. Dzięki nim można wykonać perfekcyjny makijaż, ale też leczyć skórę, zapewniając sobie piękny wygląd.